Tirkīzs (Turquoise, Бирюза)

Metafiziski tirkīzu uzskata par tiltu starp debesīm un zemi, iezemējot mūs, bet tai pat laikā atstājot atvērtu garam. Palielina intuīciju un komunikāciju starp fizisko un garīgajiem līmeņiem. Tirkīzs ir arī aizsargājošs akmens, kliedē negatīvās enerģijas, balansē un sakārto visas čakras. Palīdz laikā pārtraukt runāšanu (kamēr vēl nav spēku izsīkums) un ķerties pie darbības. Nomierina nervus, un palīdz pārvarēt bailes, kad publiski jāuzstājas. Tiek uzskatīts, ka pie akmens nēsātāja saslimšanas,tas maina krāsu (kļūst tumšāks vai zaļgans).

Fiziski palīdz pret galvassāpēm, migrēnu un acu slimībām. Paātrina dziedināšanās procesus. Mazina nespēku, depresiju, bezmiegu, un novērš panikas lēkmes. Veicina audu reģenerāciju, stiprina imūnsistēmu, mazina sāpes un krampjus, attīra plaušas, piemīt pretiekaisuma un detoksificējošs efekts. Veicina augšanu un muskuļu spēku. Labvēlīgi ietekmē balssaites un vairogdziedzeri.

[3]

Litoterapevti ieteic ļaudīm, kuri cieš no bezmiega, nēsāt tirkīzu sudrabā. Jau no senatnes pastāv uzskats, ka nēsājama uz kakla kulona veidā tirkīzs apstādina asiņošanas, ārstē kuņģa čūlas un aknu slimības. Tirkīzs zeltā, normalizē visus procesus cilvēka organismā, paaugstina viņa imunitāti. Minerāla aptumsums ir zīme, ka akmens īpašniekam vajag steidzami vērsties pie ārsta.

Visas tautas skaita tirkīzu par laimīgāko akmeni. Viņš samierina ienaidniekus, dzēš dusmas kas nosūtītas uz īpašnieku no ārpuses, renovē attiecības ģimenē, mīkstina priekšniecības īgnumu. Šis minerāls ir apveltīts ar apbrīnojamu īpašību mainīt savējo nokrāsu pirms sliktiem laika apstākļiem, pirms nelaimes, viņš bālē rokās nāvīgi slimojošā cilvēka. Tas ir cīkstoņu, līderu, ļaužu akmens, kuri ir drosmīgi, precīzi un neatkarīgi. Persieši apgalvoja, ka katru rītu ir vajadzīgs dažas minūtes skatīties uz tirkīzu, tādēļ, lai pa dienu neatgadītos nekas slikts. Šis akmens palīdz savējam īpašniekam koncentrēties, saprast dzīves jēgu, noteikt, kādi mērķi viņam ir jāpanāk, notur cilvēku no rosības, neauglīgām rīcībām, sargā no jebkurām nepatikšanām. Akmens enerģētika ir tik spēcīga, ka viņš dod savējam īpašniekam iespēju iekarot augstu autoritāti un tikt pie varas. Tomēr vajag atcerēties, ka šis minerāls atšķiras ar ļoti tikumīgu raksturu, tādēļ ja viņu iegūs morāles pārkāpējs, akmens nežēlīgi sodīs viņu. Palīdz tirkīzs un sirds lietās. Senos laikos skaitīja, ka ja sieviete nemanot aizšūs vīrieša apģērbā tirkīza gabalu, viņa iegūs viņa mīlestību un uzticību. Gredzens ar neaizmirstuļu ziediem no tirkīza, saņemts dāvanā no iemīļotā cilvēka, nes īpašniekam laimi gan personiskā dzīvē, gan profesionālā darbībā. Astrologi ieteic nēsāt tirkīzu blondiem ļaudīm, kas piedzima zem Strēlnieka zīmes; zaļu tirkīzu var nēsāt Skorpioni un Vērši; balts tirkīzs atnesīs laimi Auniem, Jaunavām un Zivīm. Visām pārējām zīmēm vajag nēsāt gaišzilu tirkīzu, izņemot ļaudis, kas ir dzemdēti zem zīmes Lauva, kuram nēsāt tirkīzu nav rekomendējams. [23]

Tirkīzs ir viens no senākajiem aizsardzības simboliem, senajās kultūrās uzskatīts arī par bagātības simbolu. Labam draugam dāvināts tirkīzs tam nesīs veiksmi un pasargās no negatīvās enerģijas. Tirkīzs simbolizē draudzību. Nes mieru mājā. Tas ir ļoti nozīmīgs un personīgs akmens tā valkātājam, kas var ietekmēt tā raksturu.

Tirkīzs sevī nes pamata patiesības. Tirkīza nēsātājam par akmeni ir jārūpējas. Tirkīzs aizsargā, dod pašpārliecinātību, veicina draudzīgu attiecību attīstību, veicina intuitīvo domāšanu un meditāciju, palīdz laringīta gadījumos.

Zaļo, t.i., seno, veco "apsūbējušo" tirkīzu nav ieteicams valkāt jauniem cilvēkiem, tas ir vecuma jeb vieduma simbols, kas piestāv dzīvesgudriem cilvēkiem. [2]

Tirkīzs – laimes un “saskarsmes” akmens. Veiksmes, uzvaras, cerības, veselības, uzplaukuma un cīņas ar ļaunumu simbols. Sargā no nelaimēm, ļaunas acs un pret zibens spērieniem. Drosmīgu cilvēku “līderu” akmens, tādu kas spēj vadīt cīņu ar ļaunumu, dod tiem autoritāti un varu. Labiem un krietniem cilvēkiem (godīgiem, taisnīgiem, līdzjūtīgiem) tas dāvā mieru, pārpilnību un bagātību. Attur no nevajadzīgas spēku izšķiešanas, palīdz realizēt talantu, sasniegt mērķi. Veicina prieku un labsirdību, palīdz pieņemt lēmumus. Laicīgi aptur azartiskus un emocionālus cilvēkus no pārmērīgas aizraušanās un zemiem instinktiem. Labi palīdz pie acu slimībām un uzlabo intuīciju un redzi (arī tumsā). Ārstē balss saites, vairogdziedzeru, sirdi (normalizē ritmu un darbību), kaklu, rīkli, aknas, žultspūsli, endokrīno sistēmu. Palīdz tikt vaļā no čūlām (īpaši zarnu), hroniskām slimībām, dažādām smagu slimību komplikācijām. Stiprina imunitāti. Palīdz saindēšanās un bezmiega gadījumos, palīdz tikt vaļā no murgiem. Apveltīts ar tonizējošām un nostiprinošām īpašībām. Veicina audu reģenerāciju, jaunību, uzlabo elpošanas un asinsrades funkcijas. Brīnišķīgi iedarbojas uz ādu, uzlabo garastāvokli. Veicina draudzību, labestību, emociju līdzsvarotību un tieksmi būt neatkarīgam. Atdzesē dusmas, sliktas domas, uztraukumu un nomierina. Sekmē godkāri, drošsirdību, piesardzību, vērīgumu, pastāvību, bagātību. Nodrošina ilgu mūžu un labklājību. Palīdz īstenot gara atklājumus praktisku mērķu sasniegšanā. Palīdz mīlas lietās, piesaista mīlestību. Nes laimi mīlestībā un draudzībā. Stiprina saprašanos un uzticību. Noplacina ienaidu, novērš pasaules vareno dusmas, savalda strīdus un atjauno mieru, laimi un saprašanos ģimenē (pat samierina laulātos ja tie naidojas). Tā ietekmē vīrieši kļūst spējīgāki pienācīgi novērtēt sievietes. Kā amulets (īpaši, ja valkā ap kaklu) samazina asiņošanu (īpaši menstruālo). Mazina dzeltenās kaites slimnieku ciešanas, palīdz dzemdībās. Ja valkāt vai turēt pie sevis tirkīzu jaunā mēnesī, tas nes laimi un veiksmi visu mēnesi. Ļoti labs Strelnieka un citām uguns zīmēm. Saulē var zaudēt savu krāsu. Nedrīkst valkāt, kad uz kādu dusmojas, jo akmens var nodarīt pāri tam cilvēkam, bet grēks gulsies uz tā valkātāju. [9]

Baltais tirkīzs - liels retums, valkāt to var cilvēki, kas nebaidās no riska, kuriem ir stipri principi un konkrēti mērķi, kurus tas palīdz sasniegt. Šim akmenim patīk drošsirdīgi, stipri un impulsīvi cilvēki, kādi parasti ir Auna zīmē dzimušie. [17]

Simbolizē draudzību. Nes mieru mājā. Tirkīza nēsātājam par akmeni ir jārūpējas, tas ietver sevī pamata patiesības. Palīdz sirds lietās.

Senākais aizsardzības simbols, senajās kultūrās uzskatīts arī par bagātības simbolu. Labam draugam dāvināts tirkīzs nesīs veiksmi un pasargās no negatīvās enerģijas. Tas ir piemērots „dzīves gudriem" cilvēkiem, jo ir kā vieduma simbols. Tas ir cīkstoņu, līderu akmens, kuri ir drosmīgi, precīzi un neatkarīgi.

Tirkīzs aizsargā, dod pašpārliecinātību, veicina draudzīgu attiecību attīstību, veicina intuitīvo domāšanu un meditāciju, palīdz laringīta gadījumos. Palīdz koncentrēties, saprast dzīves jēgu, noteikt mērķus, kuri jāsasniedz.

Nav ieteicams Lauvas zīmē dzimušajiem.

Tirkīzs ir piemērots blondiem cilvēkiem, kas dzimuši Strēlnieka zīmē, zaļais tirkīzs ir piemērots Vēršu un Skorpionu zīmē dzimušajiem, balts tirkīzs ir piemērots Auna, Jaunavas un Zivs zīmē dzimušajiem. Pārējiem ieteicams nēsāt gaiši zilu tirkīzu. [4]

Tirkīzs – viens no biežāk rotās izmantotajiem necaurspīdīgajiem pusdārgakmeņiem. Sastopams dažādos toņos no zila līdz pat zaļgani dzeltenam. Tirkīzam ir arī ļoti sena vēsture. Tirkīza rotas tika atrastas pie ēģiptiešu karalienes Zer mūmijas, kuras izcelsmes laiks tiek datēts 6000 gadu pirms Kristus. Tas tika izmantots arī acteku, persiešu un seno eiropiešu kultūrās. Jau kopš tā izmantošanas pirmsākumiem tirkīzs tiek uzskatīts par svētu akmeni. Senie persieši nēsāja tirkīza talismanus jo uzskatīja, ka tie pasargās no nedabiskas nāves. Savukārt acteku un seno ēģiptiešu kultūrās tirkīzu saistīja ar pārticību. Mūsdienās astrologi tirkīzam piedēvē spēju radīt uzticību un veidot attiecības. Savukārt dziednieki, kas strādā ar akmeņu enerģiju, piedēvē tirkīzam spēju dziedēt elpošanas orgānu, skeleta un imunitātes slimības. Garīgā līmenī šis akmens uzlabo komunikāciju. Tirkīzs tiek tradicionāli uzskatīts par decembrī dzimušo cilvēku akmeni. [18]

Skaistais akmens zaļganzilā krāsā tirkīzs ir Vērša akmens.

Tirkīzs simbolizē draudzību. Nes mieru mājā. Tirkīza nēsātājam par akmeni ir jārūpējas, tas ietver sevī pamata patiesības. Palīdz sirds lietās.

Senākais aizsardzības simbols, senajās kultūrās uzskatīts arī par bagātības simbolu. Labam draugam dāvināts tirkīzs nesīs veiksmi un pasargās no negatīvās enerģijas. Tas ir piemērots „dzīves gudriem" cilvēkiem, jo ir kā vieduma simbols. Tas ir cīkstoņu, līderu akmens, kuri ir drosmīgi, precīzi un neatkarīgi.

Tirkīzs aizsargā, dod pašpārliecinātību, veicina draudzīgu attiecību attīstību, veicina intuitīvo domāšanu un meditāciju, palīdz laringīta gadījumos. Palīdz koncentrēties, saprast dzīves jēgu, noteikt mērķus, kuri jāsasniedz.

Ārstnieciskās īpašības:
 • Litoterapevti ieteic ļaudīm, kuri cieš no bezmiega, nēsāt tirkīzu sudrabā.
 • ·Jau no senatnes pastāv uzskats, ka nēsājama uz kakla kulona veidā tirkīzs apstādina asiņošanas, ārstē kuņģa čūlas un aknu slimības.
 • Tirkīzs zeltā, normalizē visus procesus cilvēka organismā, paaugstina viņa imunitāti.
 • Minerāla aptumsums ir zīme, ka akmens īpašniekam vajag steidzami vērsties pie ārsta.
Maģiskās īpašības:
 • Visas tautas skaita tirkīzu par laimīgāko akmeni. Viņš samierina ienaidniekus, dzēš dusmas kas nosūtītas uz īpašnieku no ārpuses, renovē attiecības ģimenē, mīkstina priekšniecības īgnumu.
 • Šis minerāls ir apveltīts ar apbrīnojamu īpašību mainīt savējo nokrāsu pirms sliktiem laika apstākļiem, pirms nelaimes, viņš bālē rokās nāvīgi slimojošā cilvēka. Tas ir cīkstoņu, līderu, ļaužu akmens, kuri ir drosmīgi, precīzi un neatkarīgi.
 • Persieši apgalvoja, ka katru rītu ir vajadzīgs dažas minūtes skatīties uz tirkīzu, tādēļ, lai pa dienu neatgadītos nekas slikts.
 • Šis akmens palīdz savējam īpašniekam koncentrēties, saprast dzīves jēgu, noteikt, kādi mērķi viņam ir jāpanāk, notur cilvēku no rosības, neauglīgām rīcībām, sargā no jebkurām nepatikšanām.
 • Akmens enerģētika ir tik spēcīga, ka viņš dod savējam īpašniekam iespēju iekarot augstu autoritāti un tikt pie varas.
 • Tomēr vajag atcerēties, ka šis minerāls atšķiras ar ļoti tikumīgu raksturu, tādēļ ja viņu iegūs morāles pārkāpējs, akmens nežēlīgi sodīs viņu.
 • Palīdz tirkīzs un sirds lietās. Senos laikos skaitīja, ka ja sieviete nemanot aizšūs vīrieša apģērbā tirkīza gabalu, viņa iegūs viņa mīlestību un uzticību. Gredzens ar neaizmirstuļu ziediem no tirkīza, saņemts dāvanā no iemīļotā cilvēka, nes īpašniekam laimi gan personiskā dzīvē, gan profesionālā darbībā.
 • Astrologi ieteic nēsāt tirkīzu blondiem ļaudīm, kas piedzima zem Strēlnieka zīmes; zaļu tirkīzu var nēsāt Skorpioni un Vērši; balts tirkīzs atnesīs laimi Auniem, Jaunavām un Zivīm. Visām pārējām zīmēm vajag nēsāt gaišzilu tirkīzu, izņemot ļaudis, kas ir dzemdēti zem zīmes Lauva, kuram nēsāt tirkīzu nav rekomendējams.
 • Uzskats, ka neliels gabaliņš tirkīza spēj aizsargāt savu īpašnieku no liktenīgiem kritieniem.
[34]

Persijā tirkīzs bija veiksmes un uzvaras simbols. Tirkīzu uzskatīja arī par ļoti spēcīgu amuletu, kurš aizsargāja savu saimnieku pret indēm.

Rotaslietas no šī akmens iesaka nēsāt cilvēkiem, kuri nebaidās cīnīties ar ļauno, nebaidās riskēt un kuri tiecas pēc uzvaras. Tāpat arī nes veiksmi finansu lietās pievelkot naudu.Ģimenē pārtrauc strīdus starp laulātajiem.Uzskatīja, ka neliels gabaliņš tirkīza spēj aizsargāt savu īpašnieku no liktenīgiem kritieniem.

Tirkīzs nes sevī enerģiju Iņ. Daudz aktīvāks tiek uzskatīts akmens, kurš ir gaiši zilā krāsā. Tirkīzs ir kā veselības indikators, tā krāsa mainās kopā ar veselības stāvokli. Šis akmens nostiprina redzi, atvaira bezmiegu un nakts murgus, atvieglo galvassāpes. Ir spēcīgs stimulators kakla čakrai, tāpēc tas labdabīgi iedarbojas uz balss saitēm un vairogdziedzeri. [20]

Tirkīzs – aizsargā, ārstē, uzlabo garastāvokli. Atvaira negatīvo enerģiju. Līdzsvaro vīrišķo un sievišķo sākumu pašā cilvēkā. Palīdz atrast izeju no grūtas situācijas. Izmanto pie acu slimībām. [20]

Ārstnieciskās īpašības!

Cilvēkiem, kas sirgst no bezmiega, iesaka šo akmeni iestrādāt sudrabā. Izsens tiek uzskatīts, ka šis akmens kulona veidā spēj apturēt asiņošanu, dziedē kuņģa čūlu un aknu slimības. Ja akmeni iestrādā zeltā, tad šis akmens iedarbosies uz visu organismu, un paaugstinās imunitāti. Ievērojot, kad akmens paliek tumšs vai zaudē savu krāsu - būtu vēlams jau laicīgi sākt izskatīt savus veselības jautājumus.

Maģiskās īpašības!

Visās tautās šīs akmens tiek uzskatīts par pašu veiksmīgāko akmeni. Tas samierina ienaidniekus, apslāpē dusmas, atjauno mieru ģimenē, atslēdz priekšnieku neapmierinātību pret saimnieku. Šim akmenim ir izteikta īpašība mainīt savu krāsu, attiecīgi parādot sava saimnieka stāvokli, ja tas sāk palikt bāls, tad ir jāsāk aizdomāties par savu fizisko stāvokli, tas norāda, ka kaut kas nav kārtībā. Parasti tas tā uzvedās nāvīgi slimu cilvēku rokās! Tirkīzs ir cīnītāju, līderu, drošsirdīgu, lemtspējīgu un neatkarīgu cilvēku simbols. Tam patiks ja no rīta, tā saimnieks paņems savu akmeni rokās un pāris minūtes veltīs tam savu uzmanību- tas nodrošinās drošību visas dienas garumā. Tirkīzs savam saimniekam palīdzēs koncentrēties, saprast dzīves jēgu, parādīs arī kādus mērķus vajag sasniegt. Aiztur cilvēku no tukšas darbības, aizsargā arī no dažādām nelaimēm. Šī akmens enerģētika ir tik stipra, ka tā palīdzēs sasniegt autoritāti sabiedrībā un cilvēks kļūs ievērojams. Taču der atcerēties, ka šim akmenim ir augstas tikumības prasības pret savu saimnieku- tāpēc tas nekādā veidā nedraudzēsies, ar cilvēku, kurš jauksies citu cilvēku dzīvēs, lai apmuļķotu, kaitētu un citādi negatīvi izrīkotos- tad akmens var radīt arī efektu, kurā cilvēks var ciest! Tirkīzs palīdz arī sirds lietās. Gredzenā iestrādāts tirkīzs, padarīs cilvēku laimīgu un veiksmīgu darbībā.

Talismani un amuleti!

Tirkīzs kā talismans palīdzēs, lai piesaistītu veselību, mīlestību, veiksmi un materiālo labvēlību. Šādu talismanu obligāti vajag ņemt līdzi ceļojumos, tas aizsargās un padarīs ceļojumu vieglu un patīkamu! [33]

 • Uzskata par maģisku talismanu, kas atnes savam īpašniekam veselību, ilgu mūžu, laimi mīlestībā un bagātību
 • Viens no senākajiem aizsardzības un labklājības simboliem
 • Ļoti spēcīgs ģimenes amulets
 • Nomierina nervus un palīdz pārvarēt bailes no publiskas uzstāšanās
 • Pasargā no negatīvas enerģijas un atmosfēras piesārņojuma
 • Novietots 5. čakras rajonā atbrīvo no veciem zvērestiem un aizliegumiem. Palīdz dvēselei izpausties no jauna
 • Dziedina iepriekšējās dzīves un māca, ka jūs esat pats sava likteņa kvalitātes radītājs
 • Tirkīzs ir viens no viskaprīzākajiem akmeņiem. Saulē tas izbalē, vējā un lietū maina krāsu. Tas arī nemīl kosmētiku.

Ārstnieciskās īpašības

 • Uzlabo sirds, asinsrites sistēmas un vairogdziedzera darbību
 • Palīdz kakla, aizdegunes un balss saišu slimību gadījumos
 • Veicina audu reģenerāciju un stiprina imūnsistēmu
 • Piemīt pretiekaisuma efekts
 • Paātrina dziedināšanās procesus
 • Lieto pie galvassāpēm un acu slimībām
 • Atslābina organismu, var lietot pie kuņģa slimībām
[26]
Ļoti saderAkvamarīns[17], Avanturīns[17], Dimants[17], Heliotrops[17], Hrizoprazs[17], Koraļi[17], Mēnessakmens[17], Opāls[17], Rubīns[17], Smaragds[17]
SaderVarš[5], Almandīns[17], Ametists[17], Kalnu kristāls[17], Larimārs[5], Lazurīts[17], Šamaņa akmens[5], Šatukīts[5], Serdoliks[17]
NeitrālsBerils[17]
Galīgi nesaderMalahīts [17]
Krāsa Gaiši zila[30][37], Zaļgani zila[37], Zila[4][33][30], Dzelteni zaļa[33], Gaiši zaļa[30], Zilgani zaļa[37], Zili zaļa[33][5][30], Zaļa[4][30][37], Zaļi pelēka[30]
Spīdums Nespodrs[30][37], Stiklains[30], Sveķains[30], Vaska[30][37], Zemains[30], Zīda[33][58]
Caurspīdīgums Caurspīdīgs[30][37], Necaurspīdīgs[30][37], Puscaurspīdīgs[30]
Cietība 5 - 6[4][30][37][58]
Čakra 5. kakla (Throat) Višudhu[3][4][5][58], 6. trešās acs (Third Eye) Adžnu[3][4]
Vibrācija 1[3][4]
Stihija Gaiss[3], Uguns[3], Zeme[3]
Zodiaks Zivis (Pisces)[3][4][5], Udensvīrs (Aquarius)[5], Mežāzis (Capricorn)[5], Strēlnieks (Sagittarius)[3][4][5][58], Skorpions (Scorpio)[3][4], Vērsis (Taurus)[58]
Enerģija Aizsardzības[5], Dziedināšanas[5], Laimes[5], Mīlestibas[5], Uzņēmīgā Iņ (uzņem enerģiju)[58]
Kaites Zobu sāpes[9], Vairogdziedzeris[58], Veselība un dziedēšana[4], Paaugstināta svīšana[9], Sadzīšana[4], Sāpes[4], Redze[58], Reimatisms[4][9], Plaušas[33][4], Podagra[9], Psoriāze[9], Pūtītes[9], Matu izkrišana[9], Migrēna[4], Mugurkaula disku saslimšanas[9], Murgi[4], Muskuļu sāpīgums[4], Sāļu uzkrāšanās locitavās[9], Katarakts[4], Imūnsistēma[33], Infekcija[4], Išiass[9], Galvassāpes[58][4], Ekzēma[9], Elpošanas problēmas[4], Drudzis[9], Balss saites[58], Bezmiegs[58][9], Palielina barības uzņemšanu[4], Acis[4], Aknu slimības[9], Alergijas[9], Artroze[9], Asinsapgādes traucējumi[9], Mazasinība[9], Pazemināts asinsspiediens[9], Vistas aklums[9]
Emocionālā ietekme Miers[4], Murgi[4], Laipnība[4], Draudzība[4]
Garīgā ietekme Prāta skaidrība[4], Skaidrība[4], Gudrība[4], Dziedināšana[4]
Gada-dienas akmens 11[5]
Dzimšanas akmens Decembris[5], Jūlijs[5], Jūnijs[5]
Minerālu klase Fosfāti[4]
Ķīmiskā formula CuAl6(PO4)4(OH)8*4(H2O) - hidratētais vara alumīnija fosfāts[58][37][30], CuAl6(PO4)4(OH)8*5(H2O) - hidratētais vara alumīnija fosfāts[4]
Blīvums (g/cm3) 2,6[58], 2,7[30]
Atradnes ASV[33][37][56][58], Austrālija[33][56][58], Čīle[33][56][58], Ēģipte[56], Etiopija[56][58], Irāna[56][58], Izraēla[33], Kaukāzs[33][56][58], Kazahstāna[33][56][58], Kenija[37], Ķīna[4][33][37][56][58], Krievija[4], Meksika[4][37], Peru[4], Tadžikistāna[56][58], Uzbekistāna[33][56][58]