Hrizoberils (Chrysoberyl, Хризоберилл)

Hrizoberils ir berilija alumināts, šo dārgakmeni nevar sajaukt ar īsto berilu, kas ir silikāts. Kristāls ir atrodams dzeltenā, dzeltenbrūnā vai dzeltenzaļā krāsā. "Kaķa acs" ir medus dzeltena, savukārt hrizoberila paveids aleksandrīts ultravioletajā gaismā ir zaļš, bet mākslīgajā apgaismojumā violeti sarkans. Tas ir pietiekami ciets, lai to slīpētu un iestrādātu rotaslietās. Lai gan tas nav plaši izplatīts, to ir iespējams atrast Brazīlijā, Mjanmā, Krievijā un Šrilankā.

To galvenokārt lieto trīs veidos. Pirmais bija populārs karalienes Viktorijas un karaļa Edvarda laikā, un tas ir atrodams senās kaklarotās, rokassprādzēs, auskaros un gredzenos. Otrais veids ir iecienīts juvelierizstrādājumu nozarē, to sauc par kaķa aci, tas veidojas gaismai krītot caur akmens šķiedrām, centrā izveidojas josla, kas izskatās līdzīga kaķa acij. Šo efektu var īpaši labi novērot, ja akmens ir slīpēts un pulēts apaļā kabošona formā. Kaķa acs hrizoberils parasti ir medus dzeltenā krāsā. Trešo un visdārgāko hrizoberila veidu sauc par aleksandrītu. Tas ir ļoti reti sastopams, un tam piemīt visneparastākā īpašība, ultravioletajā gaismā minerāls kļūst zaļš, bet mākslīgajā apgaismojumā violeti sarkans.

Indijā ticēja, ka "kaķa acs" pasargā valkātāju no ļauniem gariem, un indiešu filozofija, to saista ar veselību un pārticību. [2]

Hrizoberils (hrizoberila varietātes ir cimofāns (kaķacs) un aleksandrīts). Dvēseles dzidruma akmens. Spēcīgs aizsardzības akmens, negatīvās domas pārveido pozitīvā enerģijā. Stiprina pašnovērtējumu. Palīdz saskatīt situācijas vai problēmas abas puses. Sniedz līdzjūtību un līdzcietību, veicina piedošanu. Nes disciplīnas un paškontroles kvalitātes. Uzlabo koncentrēšanās spēju un spēju mācīties. Harmonizē saules pinuma un vainaga čakras. Sekmē iecietību un harmoniju. Nomierina prātu, tādējādi ļoti noderīgs meditācijās un channelingā.

Fiziski sekmē organisma pašizdziedināšanās spējas, balansē adrenalīna (epinefrīna) un holesterīna līmeni. Spēcina krūtis un aknas. Palīdz pie gastrīta saasinājumiem (paaugstinātas kuņģa skābes daudzuma), mazina ādas kairinājumus (sāpīgumu). Var pielietot pie kakla infekcijām, laringīta, astmas, čūlām (īpaši resnās zarnas), kā arī aizkuņģa dziedzera un nieru slimībām.

[3]
VarietāteAleksandrīts[2], Kaķacs[2]
Krāsa Dzelteni zaļa[2], Zaļa[4], Dzeltena[2][4], Brūna[4], Dzeltenbrūna[2]
Svītra Balta[2]
Spīdums Stikla[58]
Cietība 8,5[58][56][2]
Čakra 3. saules pinuma Manipuru[3][7][4], 4. sirds (Heart) Anahata[7][4][56][58], 7. vainaga (Crown) Sahasrara[3]
Vibrācija 6[3][4]
Stihija Ēters[7], Ūdens[7], Uguns[3][7], Zeme[7]
Zodiaks Mežāzis (Capricorn)[7], Lauva (Leo)[3][4], Vēzis (Cancer)[58], Dvīņi (Gemini)[4]
Planētas Saturns[7]
Enerģija Projektīvā Jan (izdala enerģiju, aktivizē)[58][56][7]
Kaites Acs iekaisums[18][9], Arterioskleroze[9], Asinsrite[58], Asinsvadi[58]
Sastopamība Diezgan reta[4]
Minerālu klase Oksīdu mirerāls[4]
Ķīmiskā formula Al2BeO4[2], BeAl2O4 - berila alumīnija oksīds[58][4]
Blīvums (g/cm3) 2,8[58][56], 3,7[2]
Atradnes Birma[2], Brazīlija[58][56][2][4], Krievija[2][4], Krievija-Sibīrija[58][56], Madagaskara[58][56], Šrilanka[58][56][2]
Komentāri
Pievienot komentāru